Regulowanie rachunków na wakacjach, karta czy gotówka?

Źródło: mieszkania na sprzedaż Lublin mieszkania Gdynia

Odwiecznym dylematem, który mają wczasowicze jest kwestia pieniędzy. I nie chodzi tu o to jak zebrać pieniądze na wymarzony wyjazd, lecz o sposób regulowania rachunków już na miejscu odpoczynku. Wyjścia oczywiście są dwa. Możemy jechać z kieszeniami i portfelem wypełnionym lokalną walutą lub też zabrać ze sobą kartę kredytową, którą obciążymy zgodnie z rachunkami jakie będą do uregulowania.

Który ze sposobów jest dla nas korzystniejszy i przede wszystkim bezpieczniejszy? Zdania ekspertów są podzielone.

Za gotówką przeważa możliwość zakupienia jej większej ilości tuż przed wyjazdem w kantorze, co daje nam możliwość targowania się o dobrą cenę, ale czy bezpiecznie będziemy się czuli nosząc przy sobie całą gotówkę lub też pozostawiając ją w hotelowym pokoju? Zawsze należy się liczyć z możliwością jej zgubienia czy też kradzieży.

Z drugiej strony jednak pozbawienie się całkowicie pieniędzy w zamian za kartę kredytową, którą w równie łatwy sposób można zagubić nie jest mądrym posunięciem. Za posiadaniem samej gotówki przemawia zdecydowanie więcej minusów a przede wszystkim taki, że nigdy nie możemy do końca przewidzieć ile tak naprawdę wydamy na miejscu. Sytuacja nie byłaby zła gdybyśmy zaplanowali większą ilość gotówki, co jednak w sytuacji gdyby jej zabrakło?

Aby z głową i w miarę bezpiecznie spędzić wakacje należy połączyć obie powyższe metody. Można zabrać ze sobą niewielką ilość gotówki, która na początek powinna wystarczyć, na powiedzmy napiwki czy przekąskę po przyjeździe, aż do momentu w którym zorientujemy się gdzie jest najbliższy bankomat. Gotówkę dobrze również mieć jeżeli planujemy zakupy na targu czy w miejscach, w których z pewnością nie będzie terminalu płatniczego.

Resztę rachunków w restauracjach, czy hotelu należy regulować kartą płatniczą. Bank przelicza transakcję po swoim kursie i obciąża nas odpowiednią kwotą w złotych. Wiadomo, że kurs waluty nie będzie tak korzystny jak przy osobistej zamianie w kantorze, jednakże kilkuzłotowa różnica będzie gwarancją bezpieczeństwa naszej gotówki. Jeżeli dodatkowo nasz bank oferuje darmowe wypłaty gotówki w zagranicznych bankomatach, będziemy mogli spać spokojnie nie martwiąc się o posiadaną gotówkę.

Zostaw komentarz